recepty

Zapečený lilek


Množství pro 4 osoby


Zapečené lilky jsou skvělé buď jako předkrm nebo jako hlavní jídlo. To když k nim doplníte třeba domácí kváskový chléb nebo houstičky. Pokud se na toto jídlo chystáte, doporučuji si udělat náplň hned z dvojité dávky a zbytek zavařit nebo zamrazit na příště.


#lilek 4 kusy

#mrkev 2 velký kus

#petržel kořen 2 velký kus

#cibule 2 velký kus

#česnek 4 stroužky

#rajčata cherry 250 g

#olivovýolej 50 ml

#sýr Grano Padano 100 g

#petržel svazeček

#gomasio 4 lžíce

#sušenárajčata menší hrst

Pokud si chcete udělat domácí, zde je recept.

sůl


Rozehřejte troubu na 160° C. Mrkev i petržel oloupejte a nakrájejte na kolečka. Dejte je do trouby péci na 10 minut. Lilek podélně rozkrojte a vydlabejte vnitřek. Ten spolu s cibulí nakrájenou na měsíčky přidejte k mrkvi, promíchejte a zalijte olejem. Pečte dalších 15 minut. Pak přidejte na plátky nakrájený česnek. Promíchejte a pečte dalších 10 minut. Upečenou zeleninu vyndejte z trouby, promíchejte s rozpůlenými rajčátky, nasekanými sušenými rajčaty, ochuťte gomasiem a nasekanou petrželí, osolte a naplňte jí vydlabané lilky. Ty pak zapékejte při 190° C dalších 30 minut. Na posledních 5 minut zasypte nastrouhaným sýrem. Troubu vypněte a nechte v ní ještě lilky zhruba 15 minut dojít.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.