Blog

Vyhledat
  • Zuzana Čítková

Široké nudle s medvědím česnekem


Množství pro 2 osoby


Teď koncem února je sice na medvědí česnek ještě čas. Většinou se u nás začne objevovat v přírodě až v dubnu. Protože jsem ale mrkla do mrazáku a padnul mi do oka, vznikly z toho dneska tyhle krásně zelené široké nudle. A kdo ví, třeba to bude pro vás motivace, si na medvědí česnek letos taky vyrazit.


#medvědíčesnek nasekaný (mražený nebo čerstvý) 70 g

Zelené těstoviny jsem ale vyzkoušela i z kopřiv (ty se ale musí spařit horkou vodou) nebo bršlice. Obojí je také moc dobré.

#vejce 1 kus

#špaldovámouka celozrnná jemně mletá 170 g

Podle potřeby mouku případně ještě přidejte nebo naopak uberte.

#olivovýolej 3 lžíce

#sýr Grano Padano 50 g

pár listů čerstvého medvědího česneku nebo bazalky

sůl


Medvědí česnek nasekejte nahrubo, přidejte vejce a rozmixujte na hladký krém. Do něj pak postupně přidávejte špaldovou mouku a zpracujte. Trochu mouky si nechte stranou na pomoučnění válu. Pozor, nesolte! Vznikne tužší těsto, které nechte chvilku odpočívat a pak z něj vyválejte cca 2 mm silnou placku. Krájejte na zhruba 1 cm široké nudle. Nudle vařte zhruba 3 minuty v osolené vodě.


Uvařené nudle zakapejte olivovým olejem, posypte sýrem a dochuťte nasekaným čerstvým medvědím česnekem. Pokud nemáte čerstvý, použijte bazalku jako já dneska.


Až půjdete na medvědí česnek, myslete prosím na to, že byste ho neměli sekat srpem nebo kosou. Trhejte z každé rostliny pár jednových listů. Jen tak se může rostlina vzpamatovat. V posledních letech jsem bohužel pár takovým posekaným míst viděla.


Jak medvědí česnek zpracovávám já? Dávám ho jednoduše pouze nasekaný do plastovým krabiček, které stohuji na sebe do mrazáku. Také si udělám dvě tři malé skleničky pesta. Nebojte, až přijde čas, také přidám recept.


Ve svých receptech se snažím používat co nejvíce biopotravin. Pokud to jde, nakupuji bez obalu. Přestože mám ve svém okolí několik biofarem, zahrad a obchůdků, které se snažím podporovat, nakupuji i v supermarketech. Někdy je z toho všeho pěkný konflikt v hlavě. Co je bio, je často balené. Co je lokální, nemusí být bio. Čerstvé bio je někdy v lepší kvalitě v supermarketech. A tak dále... Jak to řeším?


Hodně zeleniny a ovoce si vypěstuji sama, dostanu od rodiny či známých, následně zpracuji, zavařím, zamrazím nebo usuším. Na tom docela dost ujíždím a baví mě to.

60 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Tom Yum

  • Facebook Sociální Icon

Tel: +420 604 642 776

© 2018 Zuzana Čítková